W dniach 3-4 sierpnia 2024 r. po raz kolejny na Tenczynie będzie można podziwiać inscenizację obrony zamku przed wojskami szwedzkimi. Wydarzenie to każdego roku skupia coraz większą liczbę rekonstruktorów historii i przyciąga tłumy turystów. Zdobycie i spalenie warowni przez najeźdźców z północy było dla niej pierwszym potężnym ciosem, od niego rozpoczął się ostateczny upadek twierdzy. Według powszechnie panującej  opinii  Szwedzi złamali daną Polakom obietnicę iż w zamian za złożenie broni darują im życie i pozwolą bezpiecznie odjechać. Bohaterscy obrońcy mieli być podstępnie zamordowani a  zamek ograbiony i spalony.  Ostatnie odkrycia dokonane przez członków stowarzyszenia Ratuj Tenczyn każą spojrzeć inaczej na to wydarzenie i zmuszają do zmiany opinii na temat jego przebiegu. Okazuje się  bowiem, że Tenczyn mógł uniknąć zniszczenia a część jego mieszkańców prawdopodobnie sama przyczyniła się do  spalenia zamku i swej własnej śmierci.

Nowe światło na okolicznosci spalenia Tenczyna przez wojska szwedzkie rzucają mało znane kroniki klasztoru Bernardynów w Alwerni. Potwierdzają one że Szwdzi zdobyli zamek podstępem, nie tłumacząc jednak na czym miał on polegać. Okupanci wymordowali załogę zamku by po kilku miesiącach opuścić go nie niszcząc ani murów ani baszt. Mimo to jednak Tenczyn nie ocalał a okoliczności jego spalenia w sposób bardzo obrazowy opisują klasztorne kroniki w następujących słowach:

„Kiedy się już za ostatnim wychodzącym Szwedem wrzeciądze zamkowe miały zawierać, przybiegali kto jeno mógł z pozostałych w zamku mieszkańców na wały i mury zamkowe i zaczęli niebacznie dworować sobie z odchodzących. Drwiny i szyderstwa coraz dotkliwsze gęsto za nimi leciały, Rozzłoszczeni tem do żywego Szwedzi, napadli na Tenczyn ponownie, bramę zamkową wywalili, a wdarłszy się do środka, sprawili rzeź okropną, żywej duszy nie przepuszczając. Po tym strasznym akcie zemsty zamek do reszty złupili i spalili doszczętnie.”

Okazuje się więc że niedobitki obrońców Tenczyna które jakimś cudem przetrwały pierwszy szturm na zamek i szwedzką niewolę, sprowokowały drugi atak okupantów ściągając na siebie śmierć a na zamek zniszczenie. Sierpniowa rekonstrukcja  pozwoli widzom przenieść się w czasie i na własne oczy  zobaczyć przebieg szturmu na Tenczyn. Dzięki pracom stowarzyszenia Ratuj Tenczyn coraz więcej wiadomo o przebiegu tego dramatycznego wydarzeniu które odcisnęło swe piętno na dalszych losach warowni. Tenczyn ciągle zaskakuje nas nowymi szczegółami ze swych dziejów sprawiając że stają się one coraz ciekawsze.