Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn od kilku miesięcy z głębokim niepokojem przygląda się kwestii planowanej potężnej inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Tenczyn. Przypomnijmy – chodzi o budowę zespołu hal przemysłowo – magazynowo – usługowych z infrastrukturą towarzyszącą których główny element stanowić będą 3 budynki o łącznej pow. ok. 180 000 m2. Inwestycja ma być przeprowadzona tuż za autostradą A4, w Gminie Alwernia w odległości niewiele ponad 1 500 m w linii prostej od zamku Tenczyn. Jej realizacja doprowadzi do radykalnych zmian krajobrazu kulturowego  tuż obok cennego zabytku jakim jest zamek Tenczyn i spowoduje że znajdzie się on w praktyce w sąsiedztwie ogromnej strefy przemysłowej. Czym jest  krajobraz kulturowy i dlaczego trzeba go chronić przeczytać można między innymi na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Inwestycji sprzeciwiają się od dawna mieszkańcy Grojca, których domostwa także znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie hal przemysłowych. Zwrócili się oni właśnie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie (informując o sprawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) z formalnym wnioskiem o stworzenie strefy ścisłej ochrony konserwatorskiej przy zamku Tenczyn, a obejmującej także tereny planowanej inwestycji.

Jak wyglądać będzie widok z zamku Tenczyn i jego okolica w przypadku zrealizowaniu planowanej inwestycji przedstawia poniższa wizualizacja.

O skali zniszczeń  i olbrzymich  zagrożeniach jakie niesie ze sobą realizacja takiego kompleksu przemysłowo – magazynowego można dowiedzieć się także z programu Głos regionów – Interwencje, który został niedawno wyemitowany w telewizji regionalnej. Prezentuje on sytuację mieszkańców Lędzin, gdzie podobna inwestycja już została zrealizowana- w 12-ej minucie programu wypowiada się także jeden z mieszkańców Grojca.

Link do programu poniżej