Najnowsze badania potwierdzają, że odsłonięte kilka lat temu romańskie mury parteru i piętra plebanii w Morawicy, to zachowane w bardzo dobrym stanie fragmenty możnowładczej rezydencji. Odkrycia dokonała architekt Maria Bicz-Suknarowska, która w ubytku tynku w ścianie budynku zauważyła łuk portalu romańskiego i fragmenty romańskich ścian elewacyjnych z kostki wapiennej (podobne do takich jakie występują np. w krakowskich kościołach św. Wojciecha czy Andrzeja). W 2018 r., podczas badań poprzedzających planowany remont, okazało się, że przetrwały również romańskie wnętrza na poziomie parteru i I piętra. Przeprowadzone badania archeologiczne i architektoniczne potwierdziły że dokonano odkrycia na miarę krajową –  w murach plebanii „ukryty” był unikatowy romański budynek świecki należący do wysoko postawionego możnowładcy – tzw. palatium.

Plebania w Morawicy

Był to rodzaj wczesnej kamienicy mieszkalnej oraz obiekt reprezentacyjny spełniający również funkcje obronne. Odkrycie jest unikatowe gdyż okazało się że rezydencja zachowała się w bardzo dobrym stanie prawie w całości.  Badania przeprowadzone metodą C14 potwierdziły że obiekt pochodzi z przełomu XI-XII w. a więc wznieśli go pierwsi członkowie rycerskiego rodu Toporów – przodkowie Tęczyńskich. Budynek niewątpliwie związany jest jeśli nie z samym palatynem Sieciechem, to z jego synami. Badania wskazują że rezydencja była dwupiętrowa, w ich trakcie odnaleziono relikty schodów, romańskie łuki i szczelinowe otwory okienne. Okazuje się że jest to jedyny świecki obiekt romański zachowany w tak dobrym stanie na terenie Polski a być może i w tej części Europy.

Opis odkrycia wraz z dokumentacją fotograficzną, rekonstrukcjami wyglądu palatium oraz  relacją filmową zamieściła na swoich stronach Gazeta Krakowska.

 

Przekaż 1,5% swojego podatku za 2023 r. na stowarzyszenie Ratuj Tenczyn